REPERTUAR OPEROWY

AIDA Giuseppe Verdi
Warto pamiętać, że "Aida" powstała na zamówienie kedywa Egiptu i miała prapremierę w Kairze, w wigilię Bożego Narodzenia. Osią dramatu są rozterki zwycięskiego egipskiego generała Radamesa,  » 

ANIOŁ DZIWNYCH PRZYPADKÓW Bruno Coli
To jedno z mniej znanych opowiadań Edgara Allana Poego. Los sceptycznego młodzieńca, który odrobinę zbyt często zagląda do kieliszka, zmienia się diametralnie, kiedy na jego drodze staje dość osobliwy anioł  » 

CARMEN Georges Bizet
Bizet napisał kiedyś, że gdyby na świecie nie było cudzołóstwa, fanatyzmu, zbrodni, zła i mocy nadprzyrodzonych, kompozytorzy nie mieliby o czym pisać swoich oper. Nie zmienia to faktu, że "Carmen" – opowieść o seksualnej obsesji i nieuchronnym zabójstwie z miłości  » 

COSI FAN TUTTE Wolfgang Amadeusz Mozart
Z tą Mozartowską operą buffa melomani mają podobny kłopot, jak miłośnicy filmu z oceną komedii "Faceci w czerni". Entuzjaści plasują ją w jednym rzędzie z najwybitniejszymi dokonaniami wiedeńskiego klasyka,  » 

CYBERIADA Krzysztof Meyer
Opera Krzysztofa Meyera, który libretto napisał na postawie opowiadań Stanisława Lema, przedstawia przygody konstruktora Trulla, któremu Królowa Genialina zleciła zbudowanie trzech maszyn, z czego jedna miała opowiadać historie zawiłe, druga chytre, trzecia poruszające.  » 

CYGANERIA (La boheme) Giacomo Puccini
Jedna z najpopularniejszych oper w historii teatru operowego. To właśnie "Cyganeria" jako pierwsza wprowadziła na scenę bezimiennego bohatera, razem z jego miłością i szczęściem oraz troskami dnia codziennego.  » 

DON GIOVANNI Wolfgang Amadeusz Mozart
W "Don Giovannim" Wolfganga A. Mozarta po mistrzowsku splatają się ze sobą elementy lekkiej komedii z fragmentami pełnymi dramatycznego napięcia oraz grozy.  » 

KOMEDIA O NIEMEJ ŻONIE (Comedy of the Dumb Wife) Tadeusz Zygfryd Kassern
Życie Leonarda u boku żony – niemowy staje się nie do zniesienia. Postanawia on – wbrew przestrogom – skorzystać z pomocy lekarzy... » 

MADAME BUTTERFLY Giacomo Puccini
Prapremiera w La Scali zakończyła się katastrofą. Duet miłosny z I aktu skwitowano buczeniem, a gdy Cio-cio-san zaczęła śpiewać o wijących gniazda rudzikach, widownia zaniosła się takim śmiechem » 

NABUCCO Giuseppe Verdi
Opera, która przyniosła Verdiemu sławę we własnym kraju oraz otworzyła drzwi do międzynarodowej kariery. Monumentalne arie połączone z zaskakującą subtelnością wyrazu zapewniły Nabuchodonozorowi stałe miejsce w repertuarze największych światowych scen.  » 

PARSIFAL Richarda Wagnera
Ostatnie z wielkich dzieł kompozytora, w sposób doskonały realizujące głoszoną przez niego koncepcję syntezy sztuk. To w całości stworzone przez Richarda Wagnera misterium sceniczne łączy w sobie aurę mistycyzmu z monumentalną siłą. » 

PORTRET (The Portrait) Mieczysław Wajnberg
Zdaniem wielu znawców nowej muzyki w Związku Radzieckim po śmierci Siergieja Prokofiewa za najciekawszego kompozytora po Dymitrze Szostakowiczu uważać można Mieczysława Wajnberga. » 

SKRZYPEK NA DACHU (Fiddler on the Roof) Jerry Bock / Joseph Stein
"Skrzypek na dachu" to musical, który obiegł niemal cały świat. Na jego popularność złożyły się niezapomniane melodie Jerry’ego Bocka oraz znakomicie skonstruowane, pełne humoru i celnych obserwacji libretto, » 

STRASZNY DWÓR (The Haunted Manor) Stanisław Moniuszko
Błyskotliwa komedia charakterów, do której libretto napisał Jan Chęciński, na podstawie jednej z anegdot znalezionych w zbiorze "Stare gawędy i obrazy" Kazimierza Wójcickiego. » 

TOSCA Giacomo Puccini
Opera, która od ponad stu lat zachwyca publiczność na całym świecie. Kompozytor, dbając o szczegóły, fantastycznie oddał koloryt lokalny Rzymu z początku XIX wieku,  » 

TRAVIATA (La traviata) Giuseppe Verdi
"Traviata", której libretto oparte zostało na powieści Aleksandra Dumasa-syna "Dama kameliowa", to opera znana dziś niemal każdemu. Aż trudno uwierzyć, iż jej premiera wywołała skandal.  » 

WESELE FIGARA (Le nozze di Figaro) Wolfgang Amadeus Mozart
"Wesele Figara" Mozarta to przede wszystkim świetna komedia charakterów, odsłaniająca zarówno zalety, jak i przywary ludzkiej natury. Liczne intrygi, galeria doskonale stworzonych postaci oraz wspaniała muzyka  »