REPERTUAR OPEROWY

AIDA Giuseppe Verdi
Jedna z najważniejszych oper w historii i zarazem jedna z najdoskonalszych w twórczości Verdiego. Premiera tego wielkiego dzieła odbyła się w 1871 roku w Kairze, w pierwszym afrykańskim gmachu operowym, który zbudowany został w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.  » 

CARMEN Georges Bizet
Połączenie niezwykłej, pełnej temperamentu i blasku muzyki Bizeta oraz najwyższej klasy libretta zaowocowało dziełem genialnym pod każdym względem.  » 

CYBERIADA Krzysztof Meyer
Opera Krzysztofa Meyera, który libretto napisał na postawie opowiadań Stanisława Lema, przedstawia przygody konstruktora Trulla, któremu Królowa Genialina zleciła zbudowanie trzech maszyn, z czego jedna miała opowiadać historie zawiłe, druga chytre, trzecia poruszające.  » 

CYGANERIA (La Boheme) Giacomo Puccini
Jedna z najpopularniejszych oper w historii teatru operowego. To właśnie "Cyganeria" jako pierwsza wprowadziła na scenę bezimiennego bohatera, razem z jego miłością i szczęściem oraz troskami dnia codziennego.  » 

CYRULIK SEWILSKI (Il barbiere di Siviglia ) Gioachino Rossini
"Cyrulik sewilski" to bez wątpienia kwintesencja opery buffa. Pełna temperamentu muzyka Rossiniego w połączeniu ze znakomitym librettem, napisanym na podstawie dramatu Beaumarchaisa, zapewnia utworowi stałe miejsce w repertuarze wielu światowych teatrów muzycznych.  » 

DON GIOVANNI Wolfgang Amadeusz Mozart
W "Don Giovannim" Wolfganga A. Mozarta po mistrzowsku splatają się ze sobą elementy lekkiej komedii z fragmentami pełnymi dramatycznego napięcia oraz grozy.  » 

FALSTAFF Giuseppe Verdi
Skomponowany po 24 tragediach "Falstaff" jest jedynym utworem komicznym w dorobku Verdiego i zarazem arcydziełem muzycznego humoru. Znajdziemy tu jedno z najdoskonalszych librett w dziejach opery, napisane przez syna – pochodzącej z Wielkopolski – polskiej hrabiny Józefiny Radolińskiej, Arriga Boito » 

NABUCCO Giuseppe Verdi
Opera, która przyniosła Verdiemu sławę we własnym kraju oraz otworzyła drzwi do międzynarodowej kariery. Monumentalne arie połączone z zaskakującą subtelnością wyrazu zapewniły Nabuchodonozorowi stałe miejsce w repertuarze największych światowych scen.  » 

PARSIFAL Richarda Wagnera
Ostatnie z wielkich dzieł kompozytora, w sposób doskonały realizujące głoszoną przez niego koncepcję syntezy sztuk. To w całości stworzone przez Richarda Wagnera misterium sceniczne łączy w sobie aurę mistycyzmu z monumentalną siłą. » 

PORTRET (The Portrait) Mieczysław Wajnberg
Zdaniem wielu znawców nowej muzyki w Związku Radzieckim po śmierci Siergieja Prokofiewa za najciekawszego kompozytora po Dymitrze Szostakowiczu uważać można Mieczysława Wajnberga. » 

STRASZNY DWÓR (The Haunted Manor) Stanisław Moniuszko
Błyskotliwa komedia charakterów, do której libretto napisał Jan Chęciński, na podstawie jednej z anegdot znalezionych w zbiorze "Stare gawędy i obrazy" Kazimierza Wójcickiego. » 

TOSCA Giacomo Puccini
Opera, która od ponad stu lat zachwyca publiczność na całym świecie. Kompozytor, dbając o szczegóły, fantastycznie oddał koloryt lokalny Rzymu z początku XIX wieku,  » 

TRAVIATA (La traviata) Giuseppe Verdi
"Traviata", której libretto oparte zostało na powieści Aleksandra Dumasa-syna "Dama kameliowa", to opera znana dziś niemal każdemu. Aż trudno uwierzyć, iż jej premiera wywołała skandal.  » 

WESELE FIGARA (Le nozze di Figaro) Wolfgang Amadeus Mozart
"Wesele Figara" Mozarta to przede wszystkim świetna komedia charakterów, odsłaniająca zarówno zalety, jak i przywary ludzkiej natury. Liczne intrygi, galeria doskonale stworzonych postaci oraz wspaniała muzyka  » 

WIECZÓR STRAWIŃSKIEGO
Dwuczęściowy wieczór do muzyki Igora Strawińskiego, autorstwa Paula Juliusa oraz Jacka Przybyłowicza. Paul Julius – choreograf, który w 100-lecie paryskiej prapremiery na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu realizuje nową interpretację "Święta wiosny" »