Iwona Sobotka

Iwona Sobotka

 

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom w 2005 roku). Kształciła się również pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause’a w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie.

Rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli (2004). Jest również laureatką I nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I nagrody East and West International Artists Audition w Nowym Jorku.

Występowała niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii i obu Amerykach w tak prestiżowych miejscach jak Filharmonia Berlińska, Konzerthaus w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Royal Albert Hall w Londynie, Palais de Beaux Arts w Brukseli czy Suntory Hall w Tokio.

Iwona Sobotka jest powszechnie doceniana za interpretacje polskiego repertuaru wokalnego – w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. W roku 2004 ukazała się jej pierwsza solowa płyta (zawierająca zbiór pieśni Karola Szymanowskiego) wydana przez wytwórnię Channel Classics i wyróżniona przez Polską Akademię Fonograficzną nagrodą Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Następne płytowe rejestracje to kolejne albumy z pieśniami Szymanowskiego nagrane dla wytwórni EMI Classics (z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a), oraz dla Polskiego Radia Pieśni (z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Kazimierza Korda). W roku 2010 na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego, artystka wzięła udział w cyklu koncertów „Szymanowski Focus” propagując muzykę tego kompozytora m.in. w Wigmore Hall w Londynie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

W sezonie 2007/2008 artystka zadebiutowała na scenie Opéra National de Paris rolą Ygraine w operze Paula Dukasa Ariane et Barbe-Bleue. Z tą samą produkcją odbyła tournée po Japonii latem 2008 roku, by w sezonie 2008/2009 wcielić się w rolę Pierwszej Damy w Czarodziejskim flecie Mozarta. Rok 2009 przyniósł debiut na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w roli Zuzi w operze Moniuszki Verbum Nobile oraz na zaproszenie Hansjoerga Schellenbergera na występ w Mediolanie w roli Vespiny w operze Haydna L’infedeltà delusa. Z entuzjastycznym przyjęciem spotkał się również jej udział na festiwalu Schleswig-Holstein, gdzie wcieliła się w tytułową rolę w operze Halka Stanisława Moniuszki. Koncertowała także z towarzyszeniem Orchestre National d'Île-de-France wykonując Vier Letzte Lieder R. Straussa (m.in. w Salle Pleyel w Paryżu). Jest również stałym gościem festiwalu Mecklenburg-Vorpommern, na którym w roku 2007 otrzymała nagrodę publiczności.

W sezonie 2013/2014 Iwona Sobotka zadebiutowała w rolach Violetty (La Traviata), Julii (Romeo et Juliette) i Micaëli (Carmen). Wystąpiła także z serią recitali w Polsce i Hiszpanii z pianistą Angelem Cabrerą, z którym dokonała również rejestracji pieśni Fryderyka Chopina dla wytwórni PlayClassics. Artystka wzięła również udział w produkcji operowej autorstwa Jana A.P. Kaczmarka, napisanej z okazji 650 Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

 

Powrót do góry